Úvod Pásový opar

Pásový opar

Pásový opar, latinsky herpes zoster patří mezi velmi bolestivé infekční onemocnění, které je vyvoláno virem Varicella zoster. Je to virus patřící do kategorie herpetických virů a při styku s ním může dojít k nákaze a onemocnění dvěmi zdánlivě rozdílnými chorobami. Pokud se objeví tento virus mezi dětmi, pravděpodobně onemocní planými neštovicemi, dospělí a ti, co už neštovice prodělali mohou onemocnět pásovým oparem. Je to způsobeno tím, že původcem je stejný virus.

Jak se toto onemocnění projevuje?

Příznaky pásového oparu jsou typické, což je výhoda, protože umožňují zahájit včasnou léčbu.

TIP : Doporučujeme také zdravotní web : Žaludeční vředy.info - recenze, články, diskuze.

  • Symptomy chřipky. Neznamená to, že nemocný je zasažen i chřipkou, jen příznaky jsou obdobné, jako u chřipky. Jde především o únavu, bolesti hlavy a těla, zvýšenou teplotu (někdy i vysokou horečku).
  • Svědění a bolest. Jedná se o prvotní příznak, kterým nemoc ohlašuje svůj příchod. V určité oblasti těla, na jedné jeho polovině (např. mezi žebry), začne kůže nepříjemně svědit, tkáň pod kůží brnět a bolet. Bolest je nejintenzivnější v místě nervu vycházejícího z páteře na úrovni svědícího pruhu (pokud je zasažen trup).
  • Výsev vodnatých puchýřků. Dalším znakem propuknuté nemoci je výsev puchýřků naplněných tekutinou, která je vysoce infekční. Toto je období, kdy je bolest značná a je zapotřebí bezodkladně (tedy ihned) vyhledat lékařskou pomoc, a to i v případě, že funguje jen pohotovost. Puchýřky se objeví v pruhu a lze tedy snadno rozpoznat, o jaké se jedná onemocnění.

V jakých místech na těle může dojít k výsevu puchýřků?

Nejčastějším místem postižení je oblast trupu, na úrovni hrudní páteře, může se však objevit i v bederní oblasti nebo na šíji či rameni. Častým místem je polovina čela, v tomto případě může být zasaženo ucho i oko (může signalizovat zánět trojklaného nervu), což je velmi nebezpečné. Tvar výskytu puchýřů je pásový (odtud název nemoci), o šíři mezižeberní škvíry a v délce od páteře směrem na hruď. Je to však různé. Typické je to, že se vyskytuje vždy na jedné polovině těla, podle toho, který nerv byl zasažen zánětem.

U koho lze očekávat náchylnost k propuknutí nemoci?

Především jsou ohroženi lidé se sníženou imunitou, lidé, kteří právě prodělali či prodělávají jiné závažné onemocnění (např. rakovinu, těžkou chřipku, zápal plic nebo HIV pozitivní). K propuknutí této nemoci může přispět i stres a těžká fyzická námaha.

Každopádně k propuknutí nemoci lze dojít pouze v případě setkání s infekcí (od infikované osoby) nebo při přítomnosti příslušného viru v latentní formě v těle. Znamená to, že člověk u kterého došlo k onemocnění se právě od někoho nakazil nebo v minulosti prodělal plané neštovice.

Proč jsou ohroženi lidé, kteří už měli neštovice?

Virus Varicella zoster po prodělání neštovic zůstává nadále v těle, podobně jak je tomu i u ostatních herpetických virů. Po vyléčení akutní nemoci se schovává nejčastěji v nervových uzlících podél páteře a čeká na možnost, kdy by se mohl reaktivovat. Pokud je dotyčný člověk silně oslaben, má virus jedinečnou příležitost propuknout v onemocnění, které se nazývá pásový opar. Stane se to tak, že se virus pomnoží v uzlině na úrovni určitého obratle páteře a způsobí tak zánět nervového vlákna, které z této uzliny vychází a přenáší vzruchy do periferních oblastí. Podrážděním určitých nervů, a zvláště jejich zánětem, vzniká obrovská bolest, která signalizuje, že v těle propukla nemoc.

TIP : zajímavé články o slinivce břišní, prevenci a léčbě najdete na Slinivka břišní.cz

Průběh nemoci a její léčba.

Průběh onemocnění má několik stádií, podle kterých se řídí i jejich léčba.

  • První fáze – únava, teplota, svědění a výsev puchýřků za přítomnosti bolesti. V tomto období je nutné lékařské vyšetření, které vyloučí či potvrdí diagnózu. Lékař předepíše antivirové léky (např. aciklovir, valaciklovir), podávají se v tabletách, při silně oslabené imunitě nebo těžkém průběhu i formou infuzí, které jsou mnohem účinnější. Na kůži posetou puchýřky se aplikuje tekutý pudr nebo zinkový olej. Ten pomáhá zasychání puchýřků, jejich svědění, a také ničí viry obsažené v jejich tekutině. Vhodné je překrýt postižené místo suchým obvazem, aby nedošlo k přenosu infekce na druhé osoby. Léčba musí být zahájena do 72 hodin od prvotních příznaků, aby byla co nejúspěšnější a nedošlo ke komplikacím. První fáze trvá zhruba týden.
  • Druhá fáze – zasychání puchýřků a vytváření strupů. Pokud je léčba zahájena včas, puchýřky asi po týdnu začínají zasychat a vytvářet stroupky. V tomto stádiu se přechází od pudrů a tinktur k aplikaci protizánětlivých mastí, aby se stroupky dobře hojily, kůže byla vláčná a po odloupnutí nezůstaly jizvy. V této době se už místo s výskytem zasychajících puchýřků nemusí překrývat, ba naopak, je lépe nechat je vzdušné. Stroupky se odlupují v rozmezí asi dvou týdnů.
  • Fáze rekonvalescence – nastává po odloupnutí stroupků. V této době je vhodné kůži zvláčňovat, promazávat a hydratovat, aby se vrátila k normálu. Nikdo jistě nestojí o nehezké jizvy. Není to jen estetický problém, ale jizvy jsou i nadále bolestivé. Může se podávat i nějaký doplňěk stravy k posílení imunity nebo vitamín C.

Pásový opar se léčí asi měsíc, je to však individuální. Záleží i na místě, které je postižené. Během léčby se podávají léky od bolesti (analgetika), aby se pacientovi, co nejvíce ulevilo. Komplikované případy se léčí v nemocnici, většinou na infekčním oddělení.

Jsou léky hrazeny pojišťovnou a kdo je může předepsat?

Účinné léky typu aciklovir a valaciklovir jsou drahé a proto je jejich předepisování pojišťovnami omezen. Plně hrazen je jen u lidí s velmi nízkou obranyschopností nebo u těch, kteří jsou současně léčeni pro jiná závažná onemocnění, která oslabují jejich organismus. Také osoby trpící atopickým ekzémem mají léky zdarma, pokud jim tyto léky předepíše odborný lékař (dermatolog, onkolog, infekční specialista apod.). Ostatní pacienti se musí podílet na placení těchto léků.

Existuje nějaká prevence?

Speciální prevence neexistuje. Je však vždy dobré se vyhýbat nemocným v akutním stádiu nemoci, ať už je ve formě planých neštovic či pásového oparu. Dobré je posilování imunitního systému. Pokud je dostatečně silný, zabrání přirozenou cestou propuknutí infekce. Zdravý životní styl, bez nadměrného stresu a fyzického vypětí, dostatek odpočinku a vyvážená strava nejen prospějí životu, ale jsou dobrým štítem proti mnoha infekcím a nemocem.


Diskuse (16 komentářů)

Jana, (02. 09. 2017 13:01) Reagovat
..já mám pásový opar od 8.7.2017 pod prsem až k páteři cca 15 cm široký pás, neskutečná bolest. Mažu různými oleji (levandulový, třezalkový od začátku , i konopnou mast. v místě,kde byly nejhorší puchýře mám boule,které šíleně bolí.. na neurologii mi dali po vybrání antivirotik ještě Gordius 300mg , milgamma N. Už nevím co dělat, nesnesu prádlo, dotyk,... nevím jak dlouho to bude trvat,ale Dr.na kožním mi řekla, že je to na dlouho, i 15 let vůbec se se mnou nebavila,jo a řekla mi, abych si koupila Alpa gel, že to tu bolest přehluší, to pálení.....na tu neurologii mi poslal rehabilitační lékař s tím že mě tam měla poslat ta kožní lékařka..jsem z toho nešťastná a zkouším kde co ,ale hlavně mazat..
Joski, (27. 10. 2017 21:44) Reagovat
Zdravím Jana.Tiež som si tým prešiel,jediné čo trochu zrážalo bolesť do prijateľných medzí bola Gabagamma.Začalo to ako u Vás,potom nemocnica.Pluzgiere sa dávno zahojily ale bolesť pretrvávala celý rok,po roku už mám sem tam deň bez bolesti.Ale neplatí pri akejkoľvek námahe-stále sa to pripomíma pichaním a miernou bolesťou.To ba všetko nebolo nič proti následkom aké to malo na krvný tlak,stále je nebezpečne vysoký a musel som začať brať lieky na jeho zníženie.Dovtedy (do mojich 53) som si vždy z lekárky robil srandičky že si podľa mňa môžu kalibrovať tlakomery...
dagmar, (21. 10. 2017 12:06) Reagovat
muzu se nakazit pokud priijdu do styku s nakazenou osobou?
Rosťa, (04. 01. 2018 03:40) Reagovat
Dobrý deň...Já Už mám pasovy opar od 26.12.2017 a čím dál víc se mi rozšiřuje. Najprv som mal obyc herpes ale přežil som vtom čase ťažké traviace bolesti zaludka a nějak sa mi to roztiahlo. Po očištění tváře používám roztok s obsahem aloe vera a po vyschnuti krém s obsahem soli z mrtvého mora. Stále si to hlídám aby to bylo vlhké no po usnuti se vzbudím a nemůžu ani ústa otevřít když to mam v kutiku. Už posledně 3 dní se cítím hrozně slabý a ospaly a ani jist nemůžu jak mě vše bolí na ty straně při ohýbání rtů. Zkoušel jsem pohotovost a tam mě odfakovali ze si mám zajít na obvodního doktora a když jsem tam byl ten mě poslal na pohotovost. Takže jsem neuspěl a hledám pomoc tady. Prosím o pomoc.
Josival, (10. 01. 2018 21:33) Reagovat
Zkuste vira-soothe - mym dětem to hodně pomohlo při planých neštovicích. Proti vysychání mi dermatoložka doporučila tano hermal. Moc držím palce. Chytla to moje dcera, ale jen lehka forma...snad uz to tak zustane...tuk tuk tuk
Michaela, (28. 09. 2018 10:02) Reagovat
Dobrý den, momentálně se léčím i já s pásovým oparem, udělaly se mi puchýřky na palci u ruky, vypadalo to jako štípanec od komára, celá ruka nateklá, červená, horká... ( stalo se mi to přes noc). Až paní doktorka potvrdila pásový opar. Velmi bolestivé...
Alena, (01. 10. 2018 17:47) Reagovat
Dobrý den, moc dobře vím, co prožíváte. Marodím s pásovým oparem týden, bolesti se střídají se zoufalstvím, jak si pomoci, když léky na bolest zaberou jen na chviličku. Beru HERPESIN 400 ( obsahuje aciklovir t.j protivirová látka) a MILGAMMA N intramuskulárně (podání do svalu) to je kombinace vitamínů skupiny B(B1, B6, a B12) na posílení imunity. Chodím na středisko na píchnutí injekcí. Tak držím palce !! Musíme bojovat !! Alena
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Pásový opar.cz
Kontakty